Farmaceits – farmaceitiskās aprūpes speciālists

Ikviens no mums ikdienā biežāk vai retāk iegriežas aptiekā, kur mūs laipni apkalpo farmaceits. Vai ikdienas steigā aizdomājamies, cik patiesībā zinoši ir farmaceiti un vai mēs, klienti, pietiekami vērīgi ieklausāmies viņu viedajos padomos? Iedzīvotāju veselība ir viens no būtiskākajiem sabiedrības laimes un labklājības elementiem un to uzlabot var palīdzēt farmaceits.

Farmaceita profesija ir cienīta un novērtēta – kā noskaidrots “Mana Aptieka” un “Apotheka” veselības indeksā – 85% sabiedrības apzinās farmaceita lomu un uzticas farmaceitam kā primārās veselības aprūpes speciālistam. Turklāt pētījumā noskaidrots, ka īpaši augstu farmaceiti tiek vērtēti ārpus Rīgas, kur bieži vien ir ierobežojumi veselības aprūpes pieejamībā. Interesanti, ka farmaceita lomu visvairāk apzinās tieši tie cilvēki, kuri ievēro veselīgu dzīvesveidu. Tas apstiprina pēdējo gadu tendences – cilvēki dodas uz aptieku un izmanto farmaceita zināšanas, lai preventīvi rūpētos par veselību, nevis tikai tad, kad jau radušās kādas problēmas.

Farmaceita profesija ir būtiski mainījusies, ja sākotnēji farmaceita primārais uzdevums bija gatavot zāles, tad tagad farmaceitam ikdienas uzdevums ir būt ekspertam un konsultantam veselības jautājumos. Farmaceita profesija prasa precizitāti, pacietību, bieži arī psiholoģisko noturību, turklāt, lai arī ikdienā farmaceita darbs bieži ir paaugstinātas spriedzes apstākļos, saskaroties ar atsevišķu medikamentu ierobežotu pieejamību, tehniskiem traucējumiem e-veselībā un administratīviem procesiem, piemēram, zāļu verifikāciju, nemainīga paliek farmaceitu vēlme pildīt savu misiju – rūpēties par cilvēku veselību.

Farmaceita profesija ir ļoti pieprasīta, turklāt tās loma un farmaceitu kompetences kļūst arvien plašākas. Pasaulē aptiekās strauji attīstās papildu pakalpojumi, kas saistīti ar zāļu lietošanas uzraudzību, un kuru mērķis ir panākt pacienta līdzestību un ārstēšanas efektu, lietojot ārsta nozīmētās zāles. Arī Latvijā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto vairākus medikamentus, vairākos aptieku tīklos ir iespējas saņemt padziļinātas konsultācijas par zāļu lietošanu – sastādīt savu zāļu lietošanas pārskatu, lai izvērtētu, vai zāles tiek lietotas precīzi un pareizi, lai iespējami ātrāk sasniegtu vēlamo terapeitisko efektu. Farmaceita sarunā ar pacientu tiek pārrunāti zāļu un uztura lietošanas paradumi, lai novērstu zāļu efektu ietekmējošas mijiedarbības. Īpaši iesakām to veikt pacientiem ar hroniskām saslimšanām un tiem, kam vienlaicīgi jālieto vairākas zāles.
 

Farmaceiti – īpaši izglītoti un apmācīti

Farmaceiti ir īpaši izglītoti un apmācīti veselības aprūpes speciālisti, kuriem sabiedrība ir uzticējusi medikamentu izplatīšanu patērētājiem, kā arī uzlikusi par pienākumu rīkoties tā, lai zāļu lietošana būtu pēc iespējas drošāka un efektīvāka. Bez tam mūsdienās terapijas mērķu panākšanai nepietiek vairs tikai ar zāļu un atbilstošas informācijas sniegšanu. Lai risinātu ar veselību saistītās iedzīvotāju vajadzības, farmaceiti uzņemas arvien lielāku atbildību par zāļu lietošanas gala rezultātu un pilnveido savu praksi, lai sniegtu iedzīvotājiem ne tikai ar zālēm, bet arī ar veselības veicināšanu, slimību novēršanu un profilaksi saistītus pakalpojumus.

Pēdējo 40-50 gadu laikā farmācijas prakse ir mainījusies visā pasaulē, un farmaceita profesionālās darbības centrā vairs nav zāļu piegāde, bet gan daudz vispusīgāka pacientu aprūpe. Ir mainījusies farmaceita loma sabiedrībā – no zāļu pagatavotāja un piegādātāja par pakalpojumu un informācijas sniedzēju. Uzņemoties tiešu atbildību par konkrētā pacienta ar zālēm saistītām vajadzībām farmaceits var unikāli ietekmēt zāļu terapijas gala rezultātu un pacienta dzīves kvalitāti. Šai jaunajai pieejai dots nosaukums farmaceitiskā aprūpe.
Farmaceitiskā aprūpe ir veselības aprūpes sastāvdaļa, ko, pamatojoties uz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un ievērojot apmeklētāju intereses, savas kompetences ietvaros sniedz farmaceits:
 • Sniedzot farmakoterapeitiskās konsultācijas, informāciju par zālēm un to lietošanu;
 • Veicot uzraudzību par aptiekas pastāvīgo apmeklētāju zāļu lietošanu;
 • Izplatot zāles un citus veselības aprūpes, profilakses un veicināšanas produktus;
 • Izgatavojot zāles un novērtējot to kvalitāti;
 • Nodarbojoties ar veselības veicināšanu un propagandējot slimību profilaksi.
 

Nepieciešamā kvalifikācija

Lai farmaceits varētu strādāt aptiekā un drīkstētu konsultēt klientus, viņam jāiegūst attiecīga kvalifikācija:
 • Farmaceitiskā tehnoloģija un zāļu fizikālā, ķīmiskā, bioloģiskā un mikrobioloģiskā kontrole;
 • Zāļu ietekme un metabolisms, toksisko vielu iedarbība, zāļu lietošana;
 • Zinātnisko datu novērtēšana farmaceitisko preparātu lietošanas jomā;
 • farmācijas jomu regulējošie normatīvie akti.

Latvijā farmaceita un farmaceita asistenta profesiju var apgūt Rīgas 1.medicīnas koledžā, Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžā, Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas Universitātē. Studijas laiks ir no 2.5 gadiem (farmaceita asistents) līdz 5 gadiem. Studiju laikā, lai nostiprinātu savas teorētiskās zināšanas un apgūtu prasmes, topošajam farmaceitam obligāta ir prakse aptiekā.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
 • Zināšanas farmaceitiskās jomas likumdošanā;
 • Komunikācijas prasmes (gan rakstiski, gan mutiski);
 • Kritiskā domāšana, zināšanas ķīmijā un bioloģijā;
 • Spēja aktīvi klausīties un iedziļināties problēmās;
 • Laika plānošanas prasmes;
 • Konsultēšanas prasmes;
 • Zināšanas par zāļu sastāvu un tā ietekmi;
 • Problēmu risināšanas prasmes;
 • Spēja strādāt komandā un individuāli.
 • Ko var jautāt farmaceitam?

Farmaceits aptiekā pilda ne tikai pārdevēja funkcijas, viņš ir kompetenta persona, kam var jautāt par medikamentu pareizu lietošanu. Farmaceits pārzina gan zāļu sastāvu, gan jaunāko informāciju, kas skar farmācijas jomu. Tas nozīmē, ka viņš nepārtraukti pilnveido savas zināšanas un prasmes, tāpēc farmaceita izglītība neaprobežojas ar studiju laiku – viņš piedalās arī tālākizglītības pasākumos.
Farmaceitam aptiekā pircējs var uzdot dažādus izzinošus jautājumus, piemēram:
 • kāds ir zāļu un to analogu nosaukums un to iedarbība uz konkrēta vecuma personu?
 • kā šo zāļu iedarbību var ietekmēt pārtika un dzērieni?
 • kādas blakusparādības šīs zāles var izraisīt un kā rīkoties tādā gadījumā?
 • kā šīs zāles var ietekmēt personas ikdienu?
 • kā pareizi glabāt zāles?
 • zāļu piemērotākais lietošanas laiks u.c.

Svarīgi ir farmaceitu informēt par medikamentiem, kuri tiek lietoti paralēli, jo mēdz būt medikamenti, kas pastiprina vai pavājina otra medikamenta darbību. Piemēram, lietojot līdzekļuspret alerģiju, iespējama pastiprināta nomierinošo līdzekļu, miega zāļu un alkohola iedarbība. Vislielākais ieguvums no farmaceitiskās aprūpes ir pacientiem ar hroniskām slimībām, kas tiek ārstēti ilgu laika periodu, paralēli lieto vairākas zāles un kuriem ir potenciāli augsts ar zāļu lietošanu saistītu problēmu attīstības risks.

Viennozīmīgi jāatzīst, ka farmaceits ir kompetents padomdevējs ne tikai par zālēm un to lietošanu, bet arī par veselīga dzīvesveida un dzīves kvalitātes uzlabošanas jautājumiem, tāpēc nekautrējieties aptiekā lūgt padomu un uzklausīt to.

* “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, veicot reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju – vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.
Raksta avots: Mana aptieka – https://manaaptieka.lv/farmaceits-farmaceitiskas-aprupes-specialists/
Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Apstiprināt visus Personalizēt Vairāk info