Kā pareizi valkāt sejas masku?

Pareiza maskas lietošana ir svarīga, lai nodrošinātu, ka maska ​​joprojām būs efektīva, aizsargājot pret vīrusiem un baktērijām, un tiks novērsta pārnešana nepareizas lietošanas dēļ.

Lai sejas masku lietošana būtu efektīva barjera vīrusa izplatībai, tās ir jālieto pareizi. Piemēram, masku pēc lietošanas nedrīkst iemīcīt kabatā vai somā, aiztikt ar netīrām rokām, piekārtot, noņemt runājot un tad atkal uzlikt atpakaļ. Tā rīkojoties, maskas valkātājs palielina inficēšanās risku sev pašam.

Sejas maska vien tās valkātāju nevar pilnībā pasargāt no inficēšanās. Maskas galvenais uzdevums ir samazināt runāšanas, klepošanas vai šķaudīšanas laikā izdalīto siekalu pilienu, krēpu vai elpceļu sekrētu nokļūšanu gaisā, kur tos var ieelpot citi. Tādējādi, ja cilvēks ir inficēts ar koronavīrusu, viņa izdalītie gaisa pilieni paliks maskā un infekcija neizplatīsies tālāk.

Savukārt tiem, kuri uzskata, ka viņi ir veseli un nevienu neapdraud, epidemiologi atgādina: vīruss var būt klātesošs cilvēka siekalās jau divas dienas pirms simptomu parādīšanās.

Kā mutes un deguna aizsegu nav atļauts izmantot šalles un lakatus. Pētījumi liecina, ka tas nav efektīvi. Šalles un lakati visbiežāk ir izgatavoti no auduma, kas pietiekami neaiztur pilienus, kas izdalās no mutes un deguna. Tāpat šalle vai lakats nepieguļ cieši pie sejas un neizmazgāti tiek izmantoti atkārtoti.

Kā sejas masku ir ieteicams lietot vai nu medicīnisko masku, kas nopērkama aptiekā, vai arī higiēnisko auduma masku, kura ir pieejama veikalos. Kā barjera vīrusa izplatībai derēs arī pašdarināta maska – to var uzšūt no blīvi austa auduma, kas satur vismaz divus slāņus. Maskai ir jāļauj brīvi elpot, bet cieši jāpieguļ pie sejas, lai tā nebūtu jāsakārto, pieskaroties ar rokām.

Mutes un deguna aizsegu veidi:

   Auduma higiēniskā maska
Šīs maskas ir izgatavotas no auduma, citiem tekstilmateriāliem vai citiem materiāliem, piemēram, papīra. Tās nav paredzētas veselības aprūpes darbiniekiem izmantošanai ārstniecības iestādēs. Vairākums pētījumu pierāda, ka pašdarinātās sejas maskas tāpat kā jebkurš sejas pārklājs ir mazāk efektīvas kā medicīniskās maskas. Līdz šim nav noteikti standarti pašdarinātu sejas masku izgatavošanai
Šīs maskas ir izgatavotas no auduma, citiem tekstilmateriāliem vai citiem materiāliem, piemēram, papīra. Tās nav paredzētas veselības aprūpes darbiniekiem izmantošanai ārstniecības iestādēs. Vairākums pētījumu pierāda, ka pašdarinātās sejas maskas tāpat kā jebkurš sejas pārklājs ir mazāk efektīvas kā medicīniskās maskas. Līdz šim nav noteikti standarti pašdarinātu sejas masku izgatavošanai Medicīniskā maska
Medicīniskās maskas aizsedz muti, degunu un zodu, pasargājot valkātāju no lielu elpceļu pilienu iekļūšanas mutē un degunā. Šīs maskas galvenokārt ir paredzētas veselības aprūpes darbiniekiem, t.sk. sociālās aprūpes centru, policijas, robežsardzes u.c. iestāžu darbiniekiem, lai pasargātu viņus no iespējamas inficēšanās saskarsmē ar slimiem cilvēkiem. Medicīniskās maskas var lietot arī inficēti cilvēki, lai pasargātu citus un ierobežotu infekcijas tālāku izplatīšanos.
Respirators
Respiratori nav klasificējami kā sejas maskas. Tie pasargā valkātāju no gaisā esošo piesārņotāju iedarbības, t.sk. no infekcijas slimību ierosinātājiem, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Respiratori galvenokārt paredzēti veselības aprūpes darbiniekiem, lai saskarsmē ar inficētām personām pasargātu ārstniecības personālu no inficēšanās. Respiratori ar vārstu nemazina infekcijas tālāku izplatīšanos sabiedrībā, ja tos lieto inficēti cilvēki, jo neaiztur saslimušā elpceļu pilienu izdalīšanos vidē.
Ievēro! Ir ļoti svarīgi sejas masku lietot pareizi. Nepareiza sejas maskas lietošana palielina inficēšanās risku.
 

Pareiza sejas masku lietošana

 1. Iepazīties ar maskas ražotāja norādījumiem par pareizu maskas lietošanu un uzglabāšanu.
 2. Pirms uzliec sejas masku nomazgā vai dezinficē rokas.
 3. Sejas maskai pilnībā janosedz seja no deguna līdz zodam un labi japieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas). Pārliecinies, ka maskas krāsainā vai zilā puse ir vērsta uz āru un maskas mala, kurā iestrādāta metāla stieple, cieši pieguļ virs deguna.
 4. Lietošanas laikā neaiztiec masku, it īpaši to daļu, kas vērsta uz āru, jo vīrusi un baktērijas lielākoties atrodas uz šīs virsmas, tāpēc pieskaršanās tai var izraisīt vīrusu pārnešanu.
 5. Masku drīkst lietot 2-4 stundas.
 6. Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu.
 7. Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
 8. Noņemot masku, tā jāsaņem no mugurpuses vai aiz fiksējošās saites, nepieskaroties maskas priekšpusei.
 9. Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.

ATCERIES!
 • Pēc sejas maskas izmantošanas ieleic to maisiņā, nevis kabatā vai somā.
 • Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 60 °C temperatūrā.
 • Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.

Pareiza sejas mazskas utilizācija

 1. Noņem masku, izmantojot atbilstošu paņēmienu (t.i., nepieskaries maskas priekšpusei, bet noņem aukliņu vai auss cilpiņu no aizmugures).
 2. Nomaini masku pret jaunu tīru un sausu, tiklīdz vecā kļūst mitra.
 3. Nelieto atkārtoti vienreiz lietojamo masku.
 4. Pēc katras lietošanas izmet vienreiz lietojamo masku, ievietojot to maisiņā.
 5. Ievieto plastmasas maisiņu atkritumu tvertnē.
 6. Tūlīt pēc maskas iznīcināšanas nomazgā rokas.
Atgādinām vēlreiz, ka nepareizi lietojot masku, palielinās risks inficēties!
Esi atbildīgs – rūpējies par savu un citu veselību!

Izmantotie avoti:
1. www.mammamuntetiem.lv
https://www.mammamuntetiem.lv/articles/47127/ka-pareizi-valkat-un-pareizi-izmest-vienreiz-lietojamo-sejas-masku/
2. lvportals.lv
https://lvportals.lv/skaidrojumi/320888-kapec-un-kadu-sejas-masku-lietot-2020
Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Apstiprināt visus Personalizēt Vairāk info