Ko svarīgi zināt par antibiotiku atbildīgu lietošanu?

Kad man ir jālieto antibiotikas?

Antibiotikas nav risinājums tādām vīrusu izraisītām infekcijām kā saaukstēšanās vai gripa. Antibiotikas ir efektīvas tikai pret bakteriālām infekcijām. Tikai ārsts var noteikt pareizu diagnozi un pieņemt lēmumu par antibiotiku nepieciešamību.
 

Atcerieties: antibiotikas nebūs iedarbīgas saaukstēšanās vai gripas gadījumā!

  • Antibiotikas ir efektīvas tikai pret bakteriālām infekcijām, tās nepalīdzēs izārstēt infekcijas, ko izraisa vīrusi, piemēram, bieži sastopamu saaukstēšanos vai gripu.
  • Antibiotikas nenovērš vīrusu izplatīšanos uz citiem cilvēkiem.
  • Lietojot antibiotikas kļūdainu iemeslu dēļ, piemēram, saaukstēšanās vai gripas gadījumā, tās nedod nekādu labumu.
  • Nepareiza antibiotiku lietošana tikai rada baktēriju rezistenci pret ārstēšanu ar antibiotikām. Līdz ar to, kad Jums nākotnē būs vajadzīgas antibiotikas, tās vairs var nebūt iedarbīgas.
  • Antibiotikas var bieži izraisīt blakusparādības, piemēram, caureju.
  • Pirms sākat lietot antibiotikas, vienmēr lūdziet padomu ārstam.


Kā man ir jālieto antibiotikas?

Kad ārsts ir apstiprinājis, ka antibiotikas ir nepieciešamas, ir ļoti svarīgi tās lietot atbildīgi.


Atcerieties: lietojiet antibiotikas atbildīgi!

Antibiotiku lietošana rada baktēriju rezistenci pret ārstēšanu ar antibiotikām, tādēļ ir būtiski nelietot tās nepareizi vai kļūdainu iemeslu dēļ.
Ieņemiet antibiotikas tikai tad, ja tās ir izrakstījis ārsts, un ievērojiet ārsta norādījumus par antibiotiku lietošanu, lai to iedarbība būtu efektīva arī turpmāk.
Neglabājiet lietoto antibiotiku pārpalikumus. Ja Jūsu rīcībā ir vairāk devu, nekā Jums ir parakstīts, vaicājiet farmaceitam, kā atbrīvoties no atlikušajām zālēm.


Kādēļ antibiotikas ir jālieto atbildīgi?

Nepareiza vai kļūdaina antibiotiku lietošana var radīt baktēriju rezistenci pret zālēm nākotnē. Tas ir kaitējums veselībai ne vien personai, kas ir kļūdaini lietojusi antibiotikas, bet arī jebkuram, kurš pēcāk varētu inficēties ar rezistento baktēriju.


Atcerieties: antibiotiku iedarbīguma saglabāšana ir katra cilvēka pienākums!

  • Antibiotikas zaudē efektivitāti tādā ātrumā, ko nebija iespējams paredzēt pat pirms pieciem gadiem. Tā iemesls ir antibiotiku lietošana, kas izraisa baktēriju rezistenci pret antibiotiku zālēm.
  • Ja turpināsim patērēt antibiotikas līdzšinējā apjomā, Eiropa var atgriezties pirmsantibiotiku laikmetā, kad bieži sastopama bakteriāla infekcija, piemēram, pneimonija, varētu kļūt par nāves spriedumu. Līdz ar to, kad Jums nākotnē būs vajadzīgas antibiotikas, tās vairs var nebūt iedarbīgas.
  • Nelietojiet antibiotikas kļūdaini vai nepareizu iemeslu dēļ.
  • Vienmēr ievērojiet ārsta norādījumus – kad un kā atbildīgi lietot antibiotikas, lai tās saglabātu iedarbību arī turpmāk.
Avots:
https://antibiotic.ecdc.europa.eu/lv/esi-informets/galvenas-atzinas/galvenie-vestijumi-plasakai-sabiedribai
Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Apstiprināt visus Personalizēt Vairāk info