Pulsa oksimetrs: kas tas ir un kā tas darbojas

Pulsa oksimetrs ir viegla, portatīva medicīnas ierīce, ar ko ļoti ātri var noteikt skābekļa saturāciju asinīs un sirdsdarbības ātrumu. Ierīce tiek uzlikta uz rokas pirksta un pāris sekundēs tā fiksē %SpO2 un pulsu. Displejs uzrāda divus skaitļus – vienu, kas apzīmē pulsa ātrumu un otru, kas apzīmē asins piesātinājumu ar skābekli (%SpO2). Šie ir ļoti svarīgi rādītāji elpošanas sistēmas darbības novērtēšanai.
 

Kā darbojas ierīce?

Ierīces lietošana ir ļoti vienkārša, tāpēc tā būs piemērota arī vecākiem cilvēkiem un to var izmantot arī bērniem. Ierīci nepieciešams uzlikt uz vienas rokas pirksta un pāris sekundēs pulsa oksimetrs fiksēs asins piesātinājumu ar skābekli un pulsu. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka pulsa oksimetrs ir ļoti kompakts un viegls, tāpēc to iespējams viegli pārnēsāt.
 

Kādos gadījumos būtu jālieto pulsa oksimetrs?

Pulsa oksimetrija būtu jāveic obligāti sekojošos gadījumos – akūtas situācijas, ja ir elpas trūkums, tahipnoja, ja tiek konstatēta palīgmuskulatūras piedalīšanās elpošanā.
 

Kas būtu jaievēro?

Lai iegūtu maksimāli precīzu rezultātu, rokām jābūt siltām. Tā kā skābekļa piesātinājums asinīs dienas gaitā var svārstīties, drošākus datus var iegūt, ja mērījumus veic vairākas reizes dienā. Pareizi lietojot pulsa oksimetru paškontrolei, tā jāveic uz tīra, silta pirksta, kura nags nav pārklāts ar laku. Ierīce jāatstāj uz pirksta tik ilgi, lai rādījums tiktu fiksēts, un jāpieraksta augstākais iegūtais rezultāts.


Veselam cilvēkam skābekļa saturam asinīs vajadzētu būt virs 95%, savukārt normāls pulss miera stāvoklī ir aptuveni 60-80 sitieni minūtē. Ja pulsa oksimetra mērījumi uzrāda 94% skābekļa piesātinājumu, vajadzētu sazināties ar savu ģimenes ārstu. Ja tas uzrāda skābekļa līmeni mazāku par 92%, steidzami jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam.


Pulsa oksimetru iespējams iegādāties mūsu interneta aptiekā: https://maijaaptieka.lv/?s=pulsa+oksimetrs
Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Apstiprināt visus Personalizēt Vairāk info